Ozolniekos izveidots kultūrvēsturisks pārgājiena maršruts
Bijusī Ozolnieku novada teritorija nav bagāta ar kultūrvēstures pieminekļiem, taču šeit ir dzīvojuši daudzi savulaik pazīstami cilvēki, kuru darbība viņu dzīves laikā ir izzināšanas vērta, kā arī vairākas, plašākai sabiedrībai mazāk zināmas, vēsturiskas vietas un apskates objekti – tādi atrodas pavisam netālu no Ozolnieku centra, Iecavas upes labajā pusē un šobrīd tiek iekļauti vietējo gidu organizētās ekskursijās, bet nezinātājam par tiem nav informācijas un dabā nav atpazīstami.
Ideju par nepieciešamību popularizēt novada kultūrvēsturiskās vērtības jau 2020. gadā izvirzīja un deputātiem prezentēja novada kultūras nodaļas darbinieki. Šī gada sākumā atbalstītā ideja kā projekta pieteikums “Ozolnieki cauri laikiem” tika iesniegts akciju sabiedrības “Latvijas valsts meži” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās “Zemgales kultūras programmas 2021” konkursam, kur tas tika apstiprināts un piešķirts 1800 EUR finansējums. Kā projekta mērķis tika izvirzīts: izveidot aptuveni 10 km garu apļveida pārgājiena maršrutu Ozolnieku novadā, tajā ietverot mazāk zināmus kultūrvēsturiskus apskates objektus, maršrutā pie apskates objektiem uzstādīt četrus informācijas stendus, tādējādi popularizējot novada kultūrvēsturiskas vērtības un sekmējot vēsturiskas informācijas tālāk nodošanu un pārmantojamību.
Pārgājiena maršruts apskatāms kartē, kas pieejama šeit. Maršruta sākums ir pie Ozolnieku Tautas nama, kur stāvlaukumā var novietot automašīnu, tālāk ceļu turpinot Iecavas upes virzienā un, šķērsojot tiltu, aiz tā nogriežoties pa meža ceļu Mazsilgraužu māju virzienā. Maršruta garums – aptuveni 10 km, tajā izvietoti 4 stendi ar vēsturisku informāciju par šobrīd dabā esošiem, kā arī bijušiem objektiem, un tiem saistītiem notikumiem un cilvēkiem.
Projekta īstenošanā iesaistījās kultūras nodaļas darbinieki un pārgājienu entuziaste, gide Ina Jurģe. Novada vēstures pārzinātājs Aigars Stillers jau bija sakrājis daudz vēsturiskas informācijas par maršruta objektiem – Cenas muižu un Cenu kapiem, Silgraužu un Blukas kroga skanstīm, Mazsilgraužu mājām, to saimniekiem, u.c., taču, gatavojot maršruta aprakstu - meklējot informāciju interneta resursos un sarunājoties ar vietējiem iedzīvotājiem – atklājās aizvien jauna informācija gan par vēsturiskiem notikumiem, gan šeit dzīvojušiem cilvēkiem un viņu veikumiem. Tas nozīmē, ka ir vēl daudz pētāmā un projekta ideja ir turpināma, gan vācot informāciju un uzstādot papildu stendus, gan sakopjot maršruta objektus.
Cilvēka piederību valstij, konkrētai dzīves vietai veido ne tikai taustāmas, materiālas kultūras vērtības, bet arī nemateriālas, no paaudzes paaudzē pārmantotas, apkārtējās vides noteiktas, mijiedarbībā ar vēsturi, dabu izstrādājušās zināšanas. Aicinām iepazīt maršrutu, kā arī projekta idejas turpināšanai, ja kādam ir pieejama, sniegt noderīgu informāciju gan par vēsturiskiem notikumiem, gan cilvēkiem!