Aptauja

Pašlaik nav aktīvu aptauju!

Liek pamatus jaunai Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes piemiņas muzeja ēkai

  A- A A+ Drukāt lapu  
 

Ozolnieku novada Salgales pagastā gleznainā Lielupes krastā, vecu koku ieskauta lepni slejas Latvijas Valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dzimtas mājas „Auči". Ēkas sarkanais dakstiņu jumts un īpatnējais tornītis pamanāms jau iztālēm. Tieši tādu savulaik kuplās 9 bērnu ģimenes ligzdu bija iecerējis Latvijas Valsts pirmais prezidents. "Auči" celti laikā no 1924. līdz 1927. gadam, un, tornītis veidots pēc J. Čakstes ieteikuma, lai Līgo vakarā varētu apkārtnes ugunskurus saskaitīt. Pats viņš tikai pieredzēja nama būvniecību, bet dzīvojis tajā netika. Tagad „Aučos" dzīvo un saimnieko Čakstes dzimtas pēcnācēji un daļa dzīvojamās ēkas ir izveidota kā piemiņas ekspozīcija, kas vēstī par prezidenta un viņa ģimenes locekļu likteņu līkločiem. Plašā ekspozīcija bez maksas gida stāstījuma pavadībā ir apskatāma ikvienam interesentam, tomēr šī vieta nav oficiāls muzejs, bet privāts īpašums.
Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, Jāņa Čakstes ģimene ir ķērusies pie jaunas Latvijas pirmā prezidenta piemiņas muzeja ēkas būvniecības, bijušās kalpu ēkas vietā, kas atrodas pagalmā līdzās tagadējām „Auču" mājām. Jaunajā muzeja ēkā, divos stāvos varēs izvietot plašo piemiņas ekspozīciju, kas atspoguļo Jāņa Čakstes – zemnieka dēla, kas savas gudrības, uzņēmības un godaprāta dēļ kļuva par pirmo Latvijas prezidentu dzīvesstāstu.
Blakus jaunceļamajai muzeja ēkai "Aučos" ir stādīta gan jauna liepu, gan kastaņu aleja un ābeļdārzs. Abu jauno aleju krustojumā uzlikts piemiņas akmens ar uzrakstu Latvijai.
Kristīne Čakste - J.Čakstes mazmazmeita „Aučos" saimnieko no 1995.gada: „Stāstīt par Latvijas pirmā prezidenta Jāņa Čakstes dzimtas mājām "Aučiem" reizē nozīmē pārstāstīt mūsu zemes vēsturi 20. gadsimtā. To pašu varētu teikt arī par plaši sazaroto un pasaulē izkaisīto Čakstu dzimtu. "Auči" ir vieta tās kopā sanākšanai un Jāņa Čakstes godināšanai. Pēc sava tēva nostāstiem, es viņu pieminu kā izcilu politiķi un patriotu, kā vienkāršu, smalkjūtīgu un taisnu vīru. Mans tēvs vēl bija dzīvs, kad atguvām „Aučus". Toreiz kolhozu laikos mājas bija ļoti nolaistas, tomēr tēvs ar spīdošām acīm skatījās uz dzimtas mājām un teica: šo mēs atjaunosim, bērni! Latvijas valsts pirmā prezidenta Jāņa Čakstes piemiņu nesam ar lepnumu un cieņu. Mums tas mācīts jau no pašas bērnības. Esam dzirdējuši ļoti daudz stāstu par vecvectēvu, kurš bija izcils diplomāts - spēja apvienot dažādu slāņu un politisko uzskatu cilvēkus. Un tā bija viņa izcilā prasme, ko varētu arī nosaukt par zemgaļu zemnieka dabu."
Kristīne Čakste 12. maijā kopā ar Ozolnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieku Gunti Rozīti un Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci, jaunās muzeja ēkas pamatos iemūrējot kapsulas ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, ir apņēmības pilna:" Iespējams, tas ir dzimtas raksturs, kas pārmantots no Jāņa Čakstes – ja gribi kaut ko panākt, izdari pats! Jā, priekšā vēl ir smags darbs līdz muzejs būs gatavs, bet to jau mēs vienmēr esam mācījušies, ka tikai tā varam tikt uz priekšu. Mana ģimene –Jāņa Čakstes pēcteči novēl Latvijai izaugt, plaukt un pastāvēt. Ir labi būt un dzīvot Latvijā!"
Jau šī gada septembrī, kad tiks svinēta J.Čakstes dzimšanas diena, tiks svinīgi atklāta jaunā muzeja ēka, kur būs Latvijas valsts pirmā prezidenta darba kabinets un ekspozīcija par Čakstu dzimtu. Ir saglabājies bagātīgs fotogrāfiju klāsts un priekšmeti, kas piederējuši ģimenei.

Solvita Cukere

 
     

Pieteikšanās

Lietotāja vārds
Parole
Pieslēgties

Satura meklēšana

maijs, 2018
Pr Ot Tr Ce Pk Se Sv
28
Visi notikumi

Uzņēmumu meklētājs